Po okrožnici Ministrstva iz prejšnjega tedna je bilo neprecenljivo zanimivo biti antropolog na terenu z udeležbo. Odzivi ljudi nanjo so bili različni, predvsem pa so se izpostavili najbolj tipični slovenski atributi: privoščljivost, zavist, prezir. Ljudstvo se je zgrizlo zaradi jabolka med seboj in pozabilo, kdo je v resnici njihov poglavitni sovražnik - kdo je Big Brother, da bi skupno in enotno energijo usmerilo v pravi cilj.
Odziv velikega dela nepedagoške množice je bil:
Nepedagoško ljudstvo je tudi veliko razpravljalo o tem, da so vse učne pomoči na šolah nadstandard, da naj se jih ukine in naj jih potem plačujejo starši. No, spet drugi so bili mnenja, da mora učitelj tako dobro naučiti otroka v šoli, da se mu doma ni treba čisto nič več učiti (če ne, ni dober učitelj).
Tisti, ki bi ukinili vse pomoči, verjetno nimajo otroka s PP in tudi ne poznajo življenja družin z njimi. Vsaka družina lahko zelo hitro postane družina otroka s PP. Dovolj je že nedolžni padec s kolesom v domači ulici.
Tudi znotraj pedagoške stroke je zašuštelo.
Morda je na tem mestu pravi trenutek, da omenim tisto, kar sem zadnjič obljubila: da ta ukrep ni bil prvi v vrsti varčevanja na račun otrok s PP.
Kar se me je kot udeleženko na terenu najbolj dotaknilo, so bili pomisleki - tako pedagoški, kot nepedagoški, da "TAKI" OTROCI sploh niso za v redne šole. Šepetanja, da je vse skupaj zgrešeno in da ne pašejo noter.
Kako Slovenci vlečemo vozove, ni pisal le Cankar. O tem, kako razpršiš njihovo moč, zamegliš presojanje in ne prideš do pravega cilja, je pred njim pisal že Krilov: