Glasba je umirjeno spremljala najino intimo in nakazovala na sproščeno počutje poročenega para, ki sicer zaradi stalne družbe dveh odraščajočih sinov skoraj nikoli ne more delovati povsem umirjeno.
Vse do trenutka, ko je k sosednji mizi prisedla tričlanska družina. Intimno klavirsko glasbo je prekinil ščebet malega (po moji oceni) triinpolletnika.
Spogledala sva se.
Po toliko letih zakona za samoumevne stvari ni potrebno več izgubljati besed. Oba imava rada otroke. A ta večer sva si izbrala samo zase in to v okolju, kjer nisva pričakovala otrok.
Ko še nisem imela svojih otrok, mi je kolegica razlagala o ekskluzivnih otočkih na Maldivih, kjer lahko letujejo le odrasli brez otrok. Spomnim se, kako zelo sem bila takrat zgrožena nad dejstvom, da nekateri hotelirji odganjajo podmladek, ko pa so otroci tako simpatični.
V kratkem pogledu proti možu, sem se spomnila na točno te otočke. Kaj točno je razmišljal on, seveda nisem vedela. A energija v pogledu je bila dovolj, da sem prepoznala nekatere skupne misli.
Nadaljevala sva s pogovorom in si nadejala, da bova krike in vragolije pri sosednji mizi lahko preslišala, saj otrok ni najin.
V resnici sva si malce kasneje priznala, da sva predvidevala popolnoma napačno. Pri sosednji mizi namreč ni bilo nobenega tako zelo znanega negodovanja, pregovarjanja ali prepovedovanja. Ker sem bila s hrbtom obrnjena proti njim, sem imela občutek, da so že odšli. Nobenih običajnih otroških vedenj. Ko sem ravno hotela pobarati moža (in požreti zlobno misel o otočkih), kako zelo lepo vzgojenega otroka imajo, mi je namignil, da se je vendarle vredno obrniti čez ramo.
Fantiček je imel na mizi objekt poželenja vsakega najstnika. Eno najbolj izpopolnjenih različic zadnjega pametnega telefona. S prstkom je »pametno« podrsaval po zaslončku in se preizkušal v tekmi z namišljenimi e-nasprotniki. Vmes je hrana prispela, vendar je seveda ni opazil. Niti gospoda natakarja, ki je povzročil, da je hrana zašla na njihovo mizo. Mislim, da ni opazil niti lastne mame, ki je priročno polnila njegova avtomatsko odpirajoča se usta s krompirjem in preostalo hrano na krožniku. Brez vsakršnega miselnega in gibalnega napora se je fantič nahranil, brez da bi umaknil pogled od ekrana.
Glavico je uspel dvigniti le v trenutku, ko je pred sabo ošinil steklenico njemu očitno že poznane pijače z mehurčki, da je ujel slamico v svoja drobna usteca. Pijačo je posrkal na mah in z vidnim užitkom navajenega uporabnika tovrstnih napitkov.
Po hitro konzumirani večerji, brez klepeta ali celo pogovora, je družinica zapustila restavracijo. Vsekakor na način, kot so tudi prišli. Mamica je poskrbela, da utrujenemu računalniškemu virtuozu ne bi bilo treba po nepotrebnem uporabljati nog. V naročju ga je tako prinesla, kot tudi odnesla. Resda je bila ura že pozna, a to za izobraževanje na pametni napravi očitno ni držalo.
Morda bi me ob takšnih prizorih moralo skrbeti za prihodnost nas vseh. Tudi mene kot posameznice, ko bodo takšni fantje skrbeli za mojo pokojnino, ko se bom vsa uvenela in sključena pozibavala na gugalniku in štrikala volnene zokne.
Morda pa ne. Morda bi se morala ob takšnih družinah nasmehniti in jih častiti ter spodbujati v njihovih metodah vzgajanja. Na njihov račun bom lahko čez nekaj let odprla zasebno prakso, kjer bom za svetovanje služila mastne denarce.
Ne le, da bo njihov otrok težaven in problematičen pri pouku. Težave bo imel že pri sami malici, ko se ne bo mogel dovolj skoncentrirati na obrok, brez da bi s prsti drsel po pametnem telefonu in avtomatizirano odpiral usta ter čakal na vnos hrane, ki je nesramna učiteljica ne bo vnesla v njegov sistem.
Če pomislim samo, kako se ob takšni vzgoji lahko nasmiha šele velikim farmacevtskim gigantom, ki bodo ob že tako velikem porastu medikamentov za različne motnje opravičeno povečali prodajo tovrstnih substanc, bi morda namesto privatne prakse raje razmišljala o menjavi poklica.