Vsaka šola se je trudila po svoje in uporabljala vire moči, ki jih je lahko izčrpala. Večinoma so po šolah hodile mobilne specialne pedagoginje, ki so sicer službovale na OŠPP. Ali pa so se z učenci na svoj najboljši način trudili učitelji (nekateri s srcem, drugi s palico).
Seveda smo vsi posebni in imamo posebne potrebe. Ker potrebe so del našega osnovnega bivanja in preživetja. A posebne izobraževalne potrebe niso lenoritis staršev, ki se prebudijo v 5. razredu in zagovarjajo, da je otrok že dovolj star, da sam poskrbi zase.
Za pisanje o vsem tem sem dobila navdih ob izjavi učenca zadnje triade, ki me je navdušen pobaral, da bo njega mami tudi vpisala na DSP, ker bo potem imel boljše ocene.
DSP pri učencih, ki je resnično ne potrebujejo, spodbuja učenje lastne nemoči in pasivnosti. Uči, da vedno pride nekdo, ki te rešuje zaradi lastnega nedela.
In da ne bo pomote – DSP je še vedno izrednega in odličnega ter odločilnega pomena za otroke z realnimi posebnimi potrebami. A v praksi zaradi svojih delavnih in doslednih staršev mnogokrat ne pridejo do izraza ali na vrsto in se mučijo doma sami, ker se v svoji bojnosti izčrpavajo z upanjem, da bo že nekako šlo.
In skrajni čas je tudi, da avtoritete in aparati, ki vse to nadzorujejo in vodijo (ter omogočajo), naredijo malce reda in selekcije (če ga že starši v svojih glavah ne zmorejo).