Ob vsem tem pa je opaziti, da se na vseh okrožnicah vztraja, da se DSP (dodatna strokovna pomoč, ki je učencem s posebnimi potrebami določena z odločbo ZRSŠ) še vedno ne sme izvajati konkretno z otrokom, čeprav bodo učenci prve triade fizično prisotni pri pouku.
- Eden pomembnih razlogov za pridobitev dodatne strokovne pomoči je prav individualna obravnava, učenje veščin, postopnost usvajanja snovi in drugo, kar je pri učenju na daljavo močno okrnjeno.
- Gre za učence, ki odločbo o usmeritvi v program s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo dobijo zaradi primanjkljajev na področju učenja, vedenja in /ali čustvovanja. Tako lahko naštejemo samo nekaj primerov otrok, ki imajo na šolah DSP: otroci z motnjami avtističnega spektra, otroci z motnjo ADHD, otroci z disleksijo, dispraksijo, disgrafijo, gluhi ali naglušni, slabovidni, po poškodbi glave in drugo.
- Vemo, da se pri otrocih praviloma prepletajo različne (več) težave (tudi komorbidnost le-teh), kar narekuje posebno skrbne in strokovno preverjene metode dela, ki jih je nemogoče izvajati na daljavo.
- Vemo, da smo staršem v zadnjih dveh mesecih naložili ogromno breme in odgovornost za poučevanje, ne da bi pomislili na različne okoliščine, v katerih so se znašli. Posebno veliko breme smo naložili staršem otrok s posebnimi potrebami.
- Vemo, da je obdobje opismenjevanje najobčutljivejše obdobje za vse otroke, toliko bolj za otroke, ki se ob tem srečujejo s težavo, ki jih pomembno ovira pri opismenjevanju.
Ti otroci bi ob povratku potrebovali največ suporta, prav tako pa tudi učenci s posebnimi potrebami od 4. do 8. razreda, ki bi zdaj lahko individualno, s soglasji staršev prihajali v šolo na obravnave - seveda v skladu s priporočili z NIJZ.
Takšno odločitev MIZŠ (otroci s PP še vedno prejemajo DSP na daljavo) lahko razumemo le kot marginaliziranje že tako najranljivejših v šolski populaciji, hkrati pa so jim tako kršene pravice, ki so jim dane z odločbo o usmeritvi. Hkrati ista okrožnica (6030-1/2020/35, z dne 13. 5. 2020) narekuje, da se DSP (ki je kot oblika pomoči zagotovljena z odločbo) nadaljuje na daljavo, učna pomoč (ki jo določi učitelj glede na šibko učno znanje učenca) pa se lahko izvaja na mestu samem (torej na šoli).