Ker so reagirali, si kletvice spet in spet ponavljal, da si lahko nadaljeval z igro. Bolj kot so se zgražali, bolj zabavno se nam je zdelo. Spomnim se, da mi je babica pogosto rekla: »Tako lepa deklica in tako umazan jezik!« Vsakokrat sem v ogledalu preverila barvo svojega jezika. Ker je bila nespremenjena, se mi je zdelo, da kletvice ne škodujejo konkretno na tak način, kot je pripovedovala. Slišala sem tudi, da se mi bo zaradi kletvic posušil jezik. Tudi to sem eksperimentalno preizkušala. Ker je jezik je ostajal enako moker kot poprej in se njegova velikost ni spreminjala, sem sklepala, da tudi ta ljudska modrost ni držala – vsaj pri meni ne ;)
Večino kletvic nisem razumela. Šlo je za neke vrste fenomen Tomindžeri. V spominu so se zadržale verjetno zgolj zaradi reakcije (beri aplavza) odraslih.
Večina strokovnjakov predlaga, da na kletvice ne reagiramo, jih ignoriramo – ravno zaradi fenomena, opisanega zgoraj. Seveda gre za primere družin, kjer v svojem pogovornem besednjaku kletvice nimajo mesta.
Do neke mere se strinjam, da moramo nekatere stvari pri otrocih ignorirati. Če se neprimerna vedenja (npr. govorjenje kletvic) prenehajo po dveh ali treh ignorancah, potem je to ok. Če se ne nehajo, potem imamo opravka z otrokom, ki želi od nas povratno informacijo.
Seveda pa starejši kot je otrok, več pojasnil in pogovorov potrebuje. Tudi moj sin je poskušal z različnimi poskusi vpeljave kletvic v svoj besednjak. Začelo se je nekje pri treh letih. Takrat je ignoriranje zadostovalo. Leto kasneje je bilo potrebno uvesti odvzem risanke, ker je želel moj odziv. Zdaj pri šestih letih se je spet ponovilo.
Nekega večera ob prebiranju pravljice je iz njega čisto miroljubno prišla beseda PI**A. V takih trenutkih se včasih počutim kot trener Tine Maze, ki gleda na ekran, ki beleži stotinke.
Starševstvo nam nalaga dnevne izzive. Včasih se moramo malo pripraviti, včasih spontano odreagirati v stotinki sekunde. Vsekakor pa se splača pogledati v ogledalo in poiskati svoje predsodke. Ko bomo pripravljeni na pometanje svojega praga, ponudimo metlico tudi sinu ali hčerki.