Znanje o klinčkih sem vedno s pridom uporabljala pri potovanjih čez lužo levo in desno, prav tako pa je majhna vrečica z dišečim zakladom še vedno moja spremljevalka pri daljših odhodih z doma.
Še nikoli (na srečo) mi je ni bilo treba odpirati in tako nisem mogla potrditi očetove hipoteze o analgetičnem delovanju klinčkov. Sem si pa v tem vmesnem času vedno bolj samoučno širila znanje na področju teh čudovitih zelišč in začimbnic ter temu primerno opremila svoj bivanjski prostor. Sivke ni nikoli preveč (čeprav se mi je včasih zdelo, da diši po omari stare mame), bazilika zaseda najbolj častna mesta in nekega dne bo mož verjetno primoran izsekati moj tropski dišavni pragozd, da ne bi najinih otrok te opojne rastline objemale še ponoči v posteljah.
Pa šalo na stran. Po mojem mnenju bi morali dvorišča in igrišča vrtcev in šol očistiti trnavega in nebodigatreba grmičevja ter zasaditi na tone melise, sivke, verbene in še mnogo tistih kraljic, ki dejansko znanstveno dokazano vplivajo na dobro počutje živih bitij, še posebej nemirnih in razdraženih otrok. Tako bi lahko pri tekanju te rastline otroke le nežno oplazile in pobožale ter jim spotoma vlile nekaj svoje energije. Otroci bi pri trganju in pripravljanju rastlin za sušenje preko svojih prstkov prejeli nešteto nevidnih zeliščnih impulzov in informacij. Seveda pa bi vse to lahko nadgradili s pitjem čaja ali domačega sirupa. Bolj zagreti bi izumljali recepte za zeliščne piškotke ali potičke. S tem bi prebujali kanale, ki v njih zagotovo spijo in čakajo, da jih odpremo ter spodbudimo … ker so del nas – del naše preteklosti in modrosti.
Če menite, da sem utopični idealist, ste tip človeka, ki verjame v »nič se ne da« ali pa ste padli pod vpliv (morda nadrejene) osebe, ki si lasti tak način reševanja težav.
Nekega turobnega zimskega dne sem imela v kabinetu pravo veselico. Nekako vedno nanese tako, da bi vsi otroci potrebovali mojo pomoč ob istem času. To se še posebej dobro kaže ob luninih prazninah, polninah in krajcih. Učenec iz sedmega razreda je potreboval pomoč pri matematiki, prvošolec je glasno vezal samoglasniške sklope, drugošolec pa se je ubadal z zapisom velike pisane G. Čeprav se sliši nekako kaotično, so take ure vedno najboljše – tretješolec spotoma pomaga prvošolcu pri vlečenju glasov, sedmošolec pa tretješolcu občasno po zraku nariše želeno črko.
Takrat, ko smo se še komajda usklajevali med sabo in sem si že hotela svojo glavo pri vrtenju na tri strani kar pričvrstiti z rutico, je potrkalo na vrata. Pred vrati je stal popolnoma bled (če že ne zelen) in izžet sedmošolec Rok, ki je potarnal glede bolečega zoba. Ker je to sicer izjemno živahen in zgovoren otrok, sem vedela, da takega stanja kajpada ne more igrati. Najprej sem mu ponudila blazino, na katero se je ulegel, potem pa je prosil za tisto najbolj znano protibolečinsko tabletko.
V šolah in vrtcih otrokom ne smemo dajati zdravil, razen če gre za kronične bolezni in vnaprejšnja pooblastila ter dogovore s starši. Klicala sem oba starša, pa se mi ni noben oglasil (v takih primerih Murphy vedno deluje). Želela sem, da bi ga nekdo prišel iskat, saj v takšnem stanju ni bilo smiselno vztrajati v šolskem prostoru. Počutila sem se skrajno nemočno. Nenadoma pa se je v meni prebudil notranji glas: klinček na boleč zob. Učencu sem razložila in predstavila zadevo (tudi to, da morda ne bo delovalo) ter mu prepustila odločitev. Najprej me je rahlo posmehljivo pogledal (kolikor je ob bolečinah zmogel), sploh, ko je povezal, da gre za kulinarično zadevo. Vendar se je odločil poskusiti – saj veste kaj vse poje hudič v sili.
Stekleno posodico sem našla v gospodinjski učilnici. Ko jo je povonjal, je takoj asociiral na kompot. Dal ga je na zob in počasi grizel. Obraz sem mu pokrila z jopico in ga pustila počivati. Ostali trije udeleženci so ob dogodku prekinili z norčijami. Najstarejšega sem pooblastila za nadzor, ki ga je takoj vzpostavil. A bolj kot vse, jih je zanimalo bogastvo v mali škatlici. Vsi so ga želeli povonjati in komentirali prijetne vonjave.
Po parih minutah smo se nekako sestavili nazaj, računali, brali in pisali ter skorajda pozabili na člana na blazini. Po dobrih petih minutah pa je Rok vstal (da ne rečem kot od mrtvih). Sicer še vedno malce bled, a s popolnoma drugim izrazom na obrazu. Igrivo je pristopil k najmlajšemu in mu rekel: »Ej, a ti pomagam pri nalogi?!«
Ne vem, kdo je bil bolj začuden – otroci ali jaz. Rok je deloval popolnoma ok in tudi rekel je, da je bolečina minila. Prosil me je celo, če lahko vzame še tri klinčke za kasneje, za vsak slučaj.
Tisti, ki v naravo in njeno moč ne verjamete, boste pogodrnjali, da ga zagotovo ni zares bolel zob. Tako razmišljanje je vaša izbira in vaša pravica. Tisti, ki so vam stvari zanimive, pa raziskujte dalje. Narava nam ponuja toliko rešitev, da smo močno slepi, če ne znamo poiskati prav nobene.
Ko sem bila spomladi povabljena v vrtec, da otrokom predstavim svet zelišč, sem začela z zgodbo o Pehti. Večini otrok je namreč (žal) predstavljena kot strašna in zlobna gospa, samotarka, zagrenjena v osamljeni hišici. Mislim si, da je Pehta ušla v samoto, ker je bila s svojo širino znanja in razmišljanja pred svojim časom (čeprav po mnenju ljudi iz doline zaostala samotarka in puščavnica). Zaradi takih in podobnih razlogov so nekoč postavljali grmade. In v prenesenem pomenu še vedno gorijo. Lahko podstavljamo polena ali vzamemo vedro vode.
Pa so otroci v vrtcu le uspeli razmišljati drugače: da je Pehta pomagala Mojci, ker je imela čarobne kapljice iz rožic. Potem sem jim rekla, da sem jaz tudi neke vrste Pehta, čeprav ne živim sama v gori, nimam psa in velikega slamnika. Veselo so se namazali z zeliščno kremico, povonjali različna eterična olja, poskusili sirup iz vrtnic in prebujali svoje praspomine. Izvedeli so na primer, kako si lahko pomagajo pri zagnojenih ranicah od padcev ali žuljev in kaj storijo ob otečenem žrelu.
In veste, res je lepo delati z otroki. Zato so vzgojiteljice vedno tako nasmejane. Če boste kdaj obupani in razočarani nad življenjem, vam priporočam prostovoljno delo v vrtcu (pa tudi malo melise). Ta mala bitja vas bodo napolnila s podobno energijo kot zdravilne rožice.
Plačilo za opravljeno delo vedno sledi: ko sem odhajala domov, je k meni pritekel simpatičen štiriletnik in mi ponosno zaupal: »Veš Pehta, moja mami ima tudi tako košaro kot ti.«
PS: Hvala vsem, ki ste se danes spomnili name s čestitkami, lepimi željami in spodbudami glede mojega dela.